1 października, 2022

Projektowanie logo w praktyce

3 min read

Skuteczne projektowanie logo wymaga poświęcenia odpowiedniej dozy czasu oraz doświadczenia w tworzeniu różnych projektów graficznych. Często wymaga również włączenia pomocy ze strony profesjonalistów- a więc odpowiednich grafików. Jednak równie często mamy także do czynienia z szybkim i bezproblemowym procesem projektowania logotypów. Jest to szczególnie widoczne w sytuacji, w której każdy etap prac jest doskonale przemyślany i znany. W poniższym artykule postaramy się przyjrzeć temu zagadnieniu w praktyce po to, aby projektowanie loga było proste i skuteczne.

Ustalenie szczegółów pracy nad projektem logo 

Tworząc wymarzony projekt logo warto na początek odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań, które mają ogromne znaczenie. Dzięki tym informacjom będziemy w stanie dokładnie stwierdzić jaki efekt nas interesuje. Projektowanie logotypu powinno być poprzedzone lekkim researchem. Istotne będą informacje odnośnie marki, takie jak między innymi profil działalności czy oczekiwania względem stworzonego wizerunku. Warto więc odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania:

  • Jakie komunikaty oraz emocje logo powinno wzbudzać w odbiorach?
  • Jaka jest grupa docelowa marki? W jakim są wieku?
  • Jakimi wartościami kieruje się marka?

Określenie potencjalnych odbiorców oraz wizerunku firmy pozwoli lepiej dostosować logo do oczekiwań. Czasami kierujemy je dokładnie do wybranej grupy zawodowej czy społecznej. Warto więc uwzględnić także te informacje.

Pierwsze koncepcje, projekty logo

Istotnym aspektem dotyczącym koncepcji, o którym warto pamiętać, jest możliwość wykonania zarówno tworzenie loga firmy od podstaw jak również modyfikacji obecnego do zmienionej wersji (lifting logo). Niemniej jednak wykorzystując poprzednie logo warto wiedzieć, dlaczego to robimy. Czy firma o dużym stażu jest bardzo znana na rynku i zatrzymanie poprzedniej koncepcji w odświeżone wersji będzie w tym miejscu lepszym rozwiązaniem? Jeśli tak warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Jeśli wykonujemy projekt loga jako firma zewnętrzna konieczne jest poinformowanie danej marki o naszym zamiarze. 

Tworzenie logo wymaga również informacji o tym, co powinno ono w sobie zawierać:

  • nazwa,
  • slogan,
  • kolory (najlepiej kojarzące się z firmą),
  • inspiracje- jak powinien być koncowy efekt itd.

Jeśli decydujemy się na logo projektowanie to niezbędne informacje.

Skuteczne projektowanie logo firmy 

Projektowanie loga firmy wymaga odpowiedniego zaplanowania działań, wykonania researchu czy określenia brefingu. Ostatnim etapem jest rozpoczęcie prac nad logo firmy. Możemy rozpocząć je od rysowania symboli i grafik kojarzących się nam z marką oraz łączenie ich w różny sposób. Możemy wykorzystać w tym celu również mapy myśli. Dzięki temu o wiele szybciej będziemy w stanie osiągnąć zamierzony efekt. 

projektowanie logo

Tworzenie logotypu wymaga zastosowania odpowiednich programów graficznych. Rozpoczynamy od digitalizacji lub typografii w sytuacji, w której brak nam wstępnego pomysłu. Następnie wprowadzamy kolory oraz oceniamy, które z nich będą korzystnym połączeniem. Warto dopasować je również do grafik czy ogólnej koncepcji. Wybieramy kilka fontów dla tekstu, które w zestawieniu ze sobą pozwolą nam wybrać najlepszy i najbardziej pasujący z nich. Możemy poddać go drobnym zmianom, a więc zmienić wielkość liter, ich kolor oraz wielkość co pozwoli nam dodatkowo dopasować projekt względem oczekiwań. Jeśli jest nam łatwiej pracując w wersji mono to zdecydowanie możemy od niej zacząć. To pozwoli nam lepiej rozeznać się w kwestii dopasowania kształtu czy ogólnej formy.

Jeśli wykonujemy tworzenie logo dla innej firmy konieczne jest przesłanie projektu wstępnego do oceny klienta. Na końcowym etapie konieczne jest również sporządzenie dokumentacji przeznaczenia i postępowania z logo.

Profesjonalne logo- o czym jeszcze warto pamiętać?

Projektowanie logo dla firm jest dość trudnym zadaniem, niemniej jednak po odpowiednim wdrożeniu i nabraniu doświadczenia w realizacji zleceń wszystkie te kwestie wydają się zdecydowanie prostsze. Oto kilka skutecznych porad, które pozwolą sprawniej i skuteczniej podjąć się wykonania tego zadania.

Adres strony www

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.