27 września, 2021

Pomysł na prezent handmade

2 min read

Kto z nas nie lubi dostawać prezentów? Otrzymanie nawet drobnego upominku wywołuje na twarzy obdarowanego uśmiech. Istnieją okazje, kiedy nie wypada nie podarować prezentu na przykład urodziny, imieniny, albo ślub. Od kilku lat rośnie trend, aby zamiast kupować drogie podarunki, spróbować zrobić coś samodzielnie i włożyć w to odrobinę serca oraz wysiłku. Coraz popularniejsze staje się ozdabianie przedmiotów metodą decoupage.

Decoupage – co to jest?

Metoda ozdabiania przedmiotów serwetkami to właśnie decoupage. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi rękodzieła, ponieważ nie wymaga specjalnych umiejętności i jest stosunkowo tania. Wystarczy zakupić przedmiot, który chcemy ozdobić na przykład drewniane pudełko, specjalistyczny klej, utrwalacz, pędzelki i dowolny wzór serwetek papierowych oraz klocek szlifierski.

Co można ozdobić metodą decoupage?

Najczęściej rękodzielnicy decydują się na wykorzystanie metody serwetkowej przy ozdabianiu różnego rodzaju pudełek, skrzynek i puzderek. Świetnym pomysłem jest pudełko na wino decoupage, którym można obdarować nowożeńców w dniu ich ślubu. Często państwo młodzi proszą, aby zamiast kwiatów podarować im wino. Jednak, aby sprawić im jeszcze większą przyjemność, lepiej zamiast kupować zwykłą torebkę prezentową, stworzyć własnoręcznie ozdobione, ślubne pudełko na wino.

Jak stworzyć pudełko na wino metodą decoupage?

W sklepach, gdzie sprzedawane jest wino często można również zakupić specjalne, drewniane skrzynki na trunek. Nie są one w żaden sposób ozdobione, więc można zamienić je w prawdziwe dzieło sztuki. Jeśli drewno nie jest szlifowane i wystają drzazgi, to należy zacząć od starcia wystających fragmentów na przykład papierem ściernym. Później trzeba wybrać wzór serwetki, najlepiej związany z okazją, czyli w tym przypadku ze ślubem. Serwetkę przykłada się do drewna i za pomocą pędzelka rozprowadza się specjalny klej wodny na całej powierzchni, którą chcemy przykleić do pudełka. Po ozdobieniu i wyschnięciu wszystkich ścianek można pokryć je lakierem akrylowym, aby uzyskać tak zwany efekt wtopienia. Po wykonaniu tych etapów pudełko na wino decoupage będzie gotowe na prezent!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *