29 stycznia, 2023

Na czym polega kompensacja mocy biernej?

2 min read

W zamkniętym obwodzie prądu możemy wyróżnić trzy rodzaje mocy: czynną, bierną i pozorną. Pierwsza z nich jest zamieniana na pracę urządzeń, druga znajduje się między źródłem napięcia a odbiornikiem, a trzecia to ich geometryczna suma. Warto przy tym wiedzieć, że moc bierna może być zarówno pobrana, jak i oddana, w zależności od konkretnego urządzenia i układu.

 

Czym jest kompensacja mocy biernej?

Moc bierna jest wielkością, którą należy kompensować. Polega to na zastosowaniu odpowiednich urządzeń, które zmniejszą jej emitowanie.

 

Dlaczego należy kompensować moc bierną?

Moc bierna powoduje straty cieplne i zmniejsza sprawność całego układu przesyłającego energię. Im więcej emitowanej jest mocy biernej, tym większe są też rachunki za prąd – a dodatek jest to prąd stracony, niewykorzystany. Po wygenerowaniu zbyt dużej ilości mocy biernej operator zaczyna bowiem naliczać dodatkowe opłaty.

Dlatego ważna jest kompensacja mocy biernej, która pozwala na zmniejszenie rachunków poprzez zmniejszenie współczynnika mocy. Dodatkowo pomaga wydłużyć żywotność urządzeń w układzie oraz samej sieci zasilającej. Nic więc dziwnego, że konieczne jest stosowanie urządzeń, które kompensują prąd bierny.

 

Kondensatory kompensujące prąd bierny

Kondensatory kompensacyjne mogą występować w różnych formach. Ich zadaniem jest zrekompensowanie strat ponoszonych z powodu mocy biernej, jednak aby faktycznie działały należycie, należy dobrać je do konkretnych budynków w sposób indywidualny. W jaki sposób dobrać ich moc.

Szacunek możliwy jest dzięki wzorom znajdującym się na stronie Jean Muller. Odwiedź witrynę, a na pewno nie pożałujesz informacji, które tam znajdziesz.