27 września, 2021

Jakie terrarium dla gada będzie najlepsze?

2 min read

W domu może pojawić się różne zwierzątko domowe. Nie tylko pies czy kot jest często zabierany do gospodarstwa domowego. Wiele osób decyduje się na gada. Żółw czy jaszczurka potrzebują specjalnego miejsca, w którym mogłyby normalnie funkcjonować, spać, odpoczywać, jeść. Niezbędne do tego będzie terrarium. Gdy jest dobrze zaprojektowane, dostosowane do danego gada, wówczas korzystanie z tego przedmiotu jest bezproblemowe. Zwierzę będzie dobrze się tam czuło, gdy będzie to pomieszczenie o odpowiedniej wielkości, z właściwym podłożem i udogodnieniami. Wielkość trzeba koniecznie dostosować do rodzaju zwierzęcia. W czasie kupowania pojemnika należy pamiętać, że taki gad urośnie i będzie później potrzebował znacznie więcej miejsca do życia. Sprawie tej trzeba się przyjrzeć dokładniej także wtedy, gdy występuje tam więcej niż jeden gad.

Szklane terrarium nadal najlepszym wyjściem

Zanim zwierzę trafi do domu trzeba wpierw zgromadzić dla niego odpowiednią wyprawkę. Terrarium jest z reguły pierwszym elementem takiego zestawu. Na rynku występują między innymi takie zrobione z: szkła, płyty meblowej, z OSB, z tworzywa sztucznego. Pomimo wielu innych nowoczesnych tworzyw wiele osób nie wyobraża sobie hodowli gada bez szklanego pojemnika. Jego obecność pozwala na lepszą obserwację gada w domu, dlatego cieszy się ono taką popularnością. Niezależnie od wybranego materiału pojemnik musi mieć odpowiednią wentylację, zapewniającą właściwą cyrkulację powietrza. W środku musi być dobra dla gada temperatura i odpowiednia wilgotność. Szkło często pozwala także na przeprowadzenie bardziej fachowych czynności czyszczących. Można takie szklane ścianki lepiej umyć i zdezynfekować, w ten sposób zwierzę żyje w bardziej higienicznych warunkach.

Pomieszczenie dopasowane do rodzaju gada

W domu można założyć różne hodowle, do najpopularniejszych gadów często poszukiwanych w sklepach zoologicznych należą żółwie lądowe i wodne, jaszczurki, kameleony, węże. Zajmowanie się nimi to wiele często trudnych obowiązków, kupowanie specjalistycznego jedzenia. Często taka hodowla wymaga zdobycie dużej wiedzy o gadach. Terrarium dobrze dobrane z odpowiednim zamknięciem pozwoli lepiej zająć się takim domowym zwierzakiem, między innymi wężem czy jaszczurką. Otwarte pojemniki o właściwej wielkości będą odpowiednie dla żółwi lądowych. Tutaj można pokusić się o większą różnorodność materiałów, często sprawdzą się tutaj pojemniki zrobione z płyty meblowej czy z płyt OSB, nie potrzeba kupować szklanych pomieszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *