27 marca, 2023

Czym zajmuje się hematolog?

3 min read
Mike Tinnion/unsplash.com

Większość z nas nie przepada za odwiedzaniem specjalistów i często zostawia wizyty u lekarza na sam koniec, gdy już naprawdę dzieje się coś niepokojącego. Jednak to duży błąd, gdyż znacznie lepiej zapobiegać niż leczyć. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem krwi, która płynie w naszym organizmie i zwykle w pierwszej kolejności wskazuje na to, czy dzieje się w nim coś złego. Mowa między innymi o białaczce, nowotworach czy poważnych chorobach układu krwionośnego. Im wcześniej te problemy zdrowotne zostaną wykryte, tym większa szansa na ich wyleczenie. Właśnie z tego względu warto regularnie odwiedzać hematologa. Czym zajmuje się ten specjalista i jak przygotować się do pierwszej wizyty? Dowiedz się już dziś.

Kim jest hematolog?

Hematolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób układu krwionośnego i szerokiej diagnostyce z nimi związanej. Dokładnie bada stan wątroby, śledziony, węzłów chłonnych czy szpiku kostnego, a także jest w stanie na podstawie badań zdiagnozować problemy z krzepnięciem krwi, niedokrwistością czy obniżoną odpornością całego organizmu. Przyczyną tego rodzaju kłopotów zdrowotnych może być wiele, dlatego zawsze warto wybrać się do specjalisty, który po kompleksowych badaniach postawi trafną diagnozę i zaproponuje skutecznie leczenie.

Kiedy warto udać się do hematologa?

Hematologa warto odwiedzić przede wszystkim, gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy związane z układem krwionośnym, wśród których można wymienić między innymi:

  • częste bóle głowy,
  • mroczki przed oczami,
  • chroniczne zmęczenie,
  • pojawianie się krwiaków i siniaków bez konkretnej przyczyny,
  • omdlenia,
  • długie gojenie ran,
  • krwawienia z nosa,
  • blady odcień skóry i błon śluzowych,
  • przerosty dziąseł.

Jak wygląda wizyta u hematologa?

Każda wizyta u hematologa rozpoczyna się przede wszystkim od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, który dopyta o przewlekłe choroby, ogólny stan zdrowia, zażywane leki oraz z pewnością zapyta o to, czy w rodzinie pojawiały się problemy związane z układem krwionośnym lub występowały jakieś poważne choroby. Ponadto lekarz zleci kompleksowe badania krwi, dlatego warto przygotować całą dokumentację medyczną oraz historię chorób nowotworowych w rodzinie oraz przekazać wszystkie objawy, które budzą Twój niepokój.

Gdzie znaleźć dobrego hematologa?

Kluczową kwestią w dbaniu o swoje zdrowie jest znalezienie dobrego specjalisty, który cieszy się doskonałą opinią wśród pacjentów. Z problemami związanymi z układem krwionośnym z pewnością chętnie pomoże Ci hematolog w Poznaniu prywatnie, do którego możesz udać się w każdym momencie. Klinika hematologii Interlab współpracuje z najlepszymi specjalistami, z którymi warto umówić się na wizytę, gdy dzieje się coś niepokojącego. Prywatne leczenie ma wiele plusów, gdyż przede wszystkim czas oczekiwania na wizytę jest znacznie krótszy niż w przypadku leczenia na NFZ, podobnie jak uzyskanie profesjonalnej opinii lekarskiej, skierowanie na badania i ich analiza. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, a leczenie wdrożone, tym szybciej będziesz mógł wrócić do zdrowia.