Bezsenność – podstawowe informacje o chorobie
3 min read
Bezsenność można zaliczyć do jednych z najbardziej rozprzestrzeniających się chorób cywilizacyjnych na całym świecie. Problemy ze snem znacząco wpływają na jakość naszego życia, stopniowo ją pogarszając. Co warto wiedzieć o bezsenności? Przedstawiamy najważniejsze informacje o tej chorobie, w tym, to jakie są przyczyny bezsenności.
Spis treści
Co to jest insomnia?
Insomnia, czyli bezsenność, jest jednym z wielu zaburzeń snu, które bardzo negatywnie wpływają na nasze ogólne codzienne funkcjonowanie. Bezsenność to przede wszystkim trudności z zasypianiem, częste budzenie się w trakcie snu lub wstawanie zbyt wcześnie, zanim organizm zdołał odpowiednio wypocząć. Aby te dolegliwości można było określać mianem insomnii, muszą się one często i długo powtarzać. Za minimum uznaje się trzy razy w tygodniu.
Bezsenność klasyfikuje się bardzo różnie, np. ze względu na częstotliwość występowania objawów. Bezsenność przygodna trwa jedynie kilka dni, bezsenność krótkotrwała już dłużej, bo kilka tygodni, z kolei bezsenność przewlekła utrzymuje się nawet przez kilka miesięcy lub lat. Bezsenność można również podzielić na organiczną i nieorganiczną, co ma związek z tym, czy dolegliwości wynikają z towarzyszących chorób. W przypadku organicznych zaburzeń snu przyczyną insomnii mogą być choroby układu nerwowego lub występowanie chorób somatycznych. Bezsenność można leczyć farmakologicznie, jednak początkowo można próbować z nią walczyć innymi sposobami.
Objawy i przyczyny bezsenności
Do objawów bezsenności można zaliczyć przede wszystkim znaczące trudności w zasypianiu, nawet wtedy, gdy jesteśmy bardzo zmęczeni po intensywnym dniu. Osoba cierpiąca na insomnię zwykle niechętnie kładzie się spać o standardowych, a tym bardziej regularnych porach. Chory może wcześniej się budzić, a następnego dnia czuć rozdrażnienie, zmęczenie, brak efektywności w pracy oraz problemy z pamięcią. W dłuższym okresie bezsenność może prowadzić do depresji.
Przyczyny bezsenności są bardzo różne i mogą mieć związek z chorobami towarzyszącymi lub być konsekwencją niewłaściwej higieny snu oraz złych nawyków. Osoba cierpiąca na bezsenność może cierpieć na różne schorzenia neurologiczne, choroby somatyczne lub zaburzenia psychiczne. Insomnia może wynikać z uzależnień, np. od alkoholu, narkotyków, a nawet nikotyny. Do tego przyczyną bezsenności może być także zespół niespokojnych nóg, a także zespół obturacyjnego bezdechu sennego.
Leczenie bezsenności
W leczeniu bezsenności niezwykle kluczowe mogą się okazać domowe sposoby. Aby móc poprawić jakość naszego snu, należy zadbać o to, aby przed położeniem się do łóżka być odprężonym i wyciszonym. Warto od razu brać ciepłą kąpiel bądź prysznic, co tylko bardziej uspokaja organizm, przygotowując go do snu. Picie herbaty ziołowej lub korzystanie z poduszeczki rumiankowej, która przy okazji może załagodzić bóle głowy często pojawiające się po źle przespanej nocy, również może pomóc na bezsenność. Jeżeli naturalne sposoby nie będą odnosiły żadnego efektu, wtedy koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą.
Lekarz, po wykonaniu odpowiednich badań oraz ustaleniu przyczyny bezsenności, może wdrożyć leczenie. Często jest ono farmakologiczne. Z zaburzeniami snu można również zwrócić się do psychiatry, szczególnie jeżeli bezsenność jest objawem depresji bądź innych zaburzeń psychicznych. Lekarz może zaordynować jeden z takich leków na bezsenność jak Mirtagen, Noctis, czy Promolan. Na Receptomat.pl można uzyskać receptę wystawioną przez lekarza niemal błyskawicznie i to bez wychodzenia z domu! Wystarczy uzupełnić formularz zastępujący tradycyjny wywiad lekarski lub umówić się na e-konsultacje, a lekarz po niedługim czasie wystawi e-receptę.
Zdj. główne: bruce mars/unsplash.com